
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Core Architecture(core/core processor) | String DAC |
| Interface | SPI, Serial |
| Min Input Voltage | 1.25 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Voltage |
| Max Power Dissipation | 5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Power Dissipation | 2.5 mW |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 1.8 V/µs |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Max Input Voltage | 2.5 V |
| Reference Type | External, Internal |
| Sampling Rate | 287 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 2 |
| Settling Time | 3 µs |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Resolution | 1.5 B |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Conversion Rate | 287 ksps |
| Differential Output | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
Stock: 1770
Distributors
pcbx
Unit Price$4.78685
Ext.Price$4.78685
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.78685 | $4.78685 |
| 10 | $3.69973 | $36.99730 |
| 25 | $3.42831 | $85.70775 |
| 50 | $3.28096 | $164.04800 |
| 100 | $3.13998 | $313.99800 |
| 300 | $3.02095 | $906.28500 |
| 500 | $2.90644 | $1453.22000 |
| 1000 | $2.79623 | $2796.23000 |
